Videolar Linkler RSS Site Haritası
 
 
 
 
Untitled Document
» Haberler / Orlando: ABD’nin fay hatlarını vuran saldırı

Yazarlar
  Mehmet Seyfettin EROL
  Hacked By Er0iN || Yalnızlık sert gelir ...
  Alaeddin YALÇINKAYA
  Hacked By Er0iN || Yalnızlık sert gelir ...
  Elşan İZZETGİL
  Hacked By Er0iN || Yalnızlık sert gelir ...
  Ceren GÜRSELER
  Hacked By Er0iN || Yalnızlık sert gelir ...
  Musa KARADEMİR
  Hacked By Er0iN || Yalnızlık sert gelir ...
  İsmail CİNGÖZ
  Hacked By Er0iN || Yalnızlık sert gelir ...
Diger yazarlar »
  Eklenme Tarihi: 13-06-2016 11:24:28
Orlando: ABD’nin fay hatlarını vuran saldırı

ABD, şahane bir pazar gününe Florida’nın Orlando şehrinden gelen saldırı haberiyle başladı.

Eşcinsellerin gittiği bir gece kulübüne düzenlenen silahlı saldırıda 50 kişi hayatını kaybetti ve bu olay kayıtlara, ülke tarihinin en çok can kaybına yol açan silahlı saldırısı olarak geçti.

Bu saldırı, sadece can kaybı ve yaralı sayısının ötesinde ABD toplumunun en önemli fay hatlarını, en ciddi dinamiklerini hedef almasıyla da hatırlanmaya ve uzun süre tartışılmaya aday.

Bir yanda, eşcinsel hakları ve bu hakların kutlandığı LGBT Onur Haftası etkinlikleri. Diğer yanda, silah alımının kolaylığıyla ilgili sıkıntılar. Öteki tarafta ise radikal İslam üzerinden yapılan terörizm tartışmaları.

Olayın duyulması ve katliamın boyutlarının ortaya çıkmasıyla birlikte başlayan tartışmalar, ülkenin özellikle başkanlık seçimleri yaklaşırken giderek derinleşen kutuplaşmasını da ortaya koyar nitelikte.

Derinleşen kutuplaşma

Muhafazakarlar, hiç vakit kaybetmeden yorumlarını saldırganın kimliğinin ortaya çıkmasıyla birlikte (saldırganın 911’i arayan IŞİD’e bağlılık bildirdiği iddialarından bile önce) ‘İslami terör’ temeline oturtmaya başladı.

Cumhuriyetçilerin başkan adayı Donald Trump attığı tweetle Müslümanların ABD’ye girişinin yasaklanması çağrısını yineledi ve ‘radikal İslamcı terör’ konusunda haklı çıktığı için tebrikleri kabul edeceğini söyledi.

Oysa aynı Trump, kampanya döneminde eşcinseller hakkında da olumsuz bir dil kullanmış ve eşcinsel evliliği de yasaklayacağını açıklamıştı.

Liberaller ise konunun terörizm bağlamında değerlendirilmesinden rahatsız. Onlara göre, esas mesele ABD’de silaha erişimin ve silah satın almanın çok kolay olması. Nitekim, Orlando’dan birkaç saat sonra Los Angeles’ta bu kez Hıristiyan, beyaz bir ABD’li üzerinde çok sayıda silahla yakalanmış ve LGBT Onur Yürüyüşü’ne gittiğini söylemişti.

Türkiye asıllı bir ABD vatandaşı, “Şimdi herkes konuyu teröre, terörizme, radikal İslam’a bağlayacak. Ama esas mesele, bu ülkede silah alımının çok ama çok kolay olması. Ne yazık ki, tartışmaların esas meseleden uzaklaşması seçimlerde en çok Trump’ın işine yarar” sözleriyle duyduğu kaygıyı dile getirdi.

Buruk gurur haftası

Trump’ın açıklamaları ve Twitter üzerinden mesajlarına yapılan yorumlar, muhafazakarların Orlando saldırısını başkanlık seçimleri sırasında sık sık gündeme getireceğinin de işaretlerini veriyor. Zira, bu saldırı bir kez daha Müslümanlar ve İslam’la ilgili tartışmaları alevlendirecek gibi görünüyor.

Tartışmaların muhafazakarlar tarafından böyle bir yola sokulması, bir diğer önemli toplumsal meselenin, yani nefret suçlarının ve eşcinsel haklarının da gölgede kalmasına neden oluyor.

‘Terör’ odaklı yorumlar, onlarca insanın sadece cinsel yönelimleri nedeniyle hedef olduğu gerçeğini ikinci plana iterken, katliam nedeniyle LGBT Onur Haftası kapsamındaki etkinlikler de anma törenlerine dönüşmeye başladı bile.

New York’ta eşcinsellerin hak mücadelesinin en önemli sembolü olan Stonewall Inn adlı barın önünde akşam saatlerinde bir anma töreni düzenlendi. Yüzlerce kişinin katıldığı törende, Orlando’da hayatını kaybedenler için mumlar yakıldı, karanfiller bırakıldı. Benzer anma törenleri Washington DC ve Los Angeles gibi kentlerde de düzenlendi.

New York’ta 26 Haziran Pazar günü düzenlenecek olan Onur Yürüyüşü için de güvenlik önlemlerinin artırılacağı açıklandı.

New Jersey eyaletinde yaşayan Funda Esen de din, dil, ırktan bağımsız olarak nefret suçlarının tarih boyunca var olduğu görüşünde. Esen’e göre, “Geçmişte Ku Klux Klan ne yaptıysa, bugün de aynısı eşcinsellere oldu. Aynı şey, nedeni ne olursa olsun, faili kim olursa olsun, sonuçla insanlar ölüyor. En kötüsü bu.”

Orlando katliamı, sadece terör, güvenlik ve silah kontrolü tartışmalarıyla başkanlık yarışına damga vurmakla kalmayacak, aynı zamanda eşcinsellerin hak mücadelesinde ve nefret suçları tarihinde önemli bir kilometre taşını da oluşturacak.

İrem Köker

Kaynak: http://www.bbc.com/turkce/haberler/2016/06/160613_irem_orlando

 
  "BLACKSEAFOR gemileri hava savunma tatbikatlarını düzenledi" 24-04-2012 20:59:14
  'Suriye'de durum çok tehlikeli' 19-04-2012 23:31:11
  "NATO'nun 5'inci Maddesi ABD'de Türkiye Çatlağı Yarattı : Panetta Clinton'dan Farklı Düşünüyor" 21-04-2012 11:29:22
  Amerikan Gözüyle Afganistan Stratejisi 21-04-2012 13:49:08
  "Güney Sudan: Sudan Savaş İlan Etti" 24-04-2012 20:44:05
  "Rusya ve Türkiye: Ekonomileri Arasındaki Entegrasyon Yanılsama Değildir" 25-04-2012 17:52:59
  Dmitriy Medvedev – Ortadoğu’daki Durumu Değerlendirdi 27-04-2012 19:08:44
  "Geleceği Belirleyecek İki Unsur: Nüfus ve Tüketim" 26-04-2012 15:25:18
« geri
Ana Sayfa Hakkımızda Haberler Analizler Röportajlar Projeler Duyurular Raporlar Makaleler Yasal Uyarı İletişim
  Soft&Design N.ROGLU