Videolar Linkler RSS Site Haritası
 
 
 
 
Untitled Document
» Konular / Rusya-Ukrayna/ "Putin Daha Güçsüz Ama Güçsüz Değildir"

Yazarlar
  Mehmet Seyfettin EROL
  Hacked By Er0iN || Yalnızlık sert gelir ...
  Alaeddin YALÇINKAYA
  Hacked By Er0iN || Yalnızlık sert gelir ...
  Elşan İZZETGİL
  Hacked By Er0iN || Yalnızlık sert gelir ...
  Ceren GÜRSELER
  Hacked By Er0iN || Yalnızlık sert gelir ...
  Musa KARADEMİR
  Hacked By Er0iN || Yalnızlık sert gelir ...
  İsmail CİNGÖZ
  Hacked By Er0iN || Yalnızlık sert gelir ...
Diger yazarlar »
  Eklenme Tarihi: 2012-04-30
"Putin Daha Güçsüz Ama Güçsüz Değildir"

Tüm otoriter rejimler; baskı ve ilham kaynağı, korku ve vaat, hilekâr ve muhteşem hikâye karışımına dayanmaktadır. Lakin başarılı olmak için, otoriter liderlerin bazı şeyleri temsil etmeleri gerek. Uygulamaları gereken şey; daha inandırıcı idealist teklif, daha az baskıcı ve böylece daha ucuz ve daha kalıcı sistem olasıdır. Bunun içindir ki bu dünyanın diktatörleri rutin olarak ideolojik esasları bakımından çeşitli ideolojiler: İslam ideolojisinden, komünizme;  monarşizmden, anti-kolonyalizme- kullanıyorlar. Ama idealist enerjilerini boşalttıkları anda, geriye sayımları başlıyor. İşte bu Rus lider Vladimir Putin’in kendini içinde bulduğu durumdur.

Putin neyi temsil etti?

Yıllardır Putin kampanyasını yaptığı ve temsil ettiği bir dizi fikirlerle ilişkili olmuştur. Bu fikirler Rus halkının çoğu için inandırıcı ve cazipti. 1999-2000’de Putin güç haline geldiğinde, anahtar çıkış noktası; terörizmi yok etme sözü ve Rus toprak bütünlüğüne karşı tehditleri uzaklaştırmaktı. Çeçenistan’daki yeni bir savaşla Moskova dâhil bazı Rus şehirlerindeki apartman dairelerinin bombalanması ve şiddetlenmesi hem kaçınılmaz hem de dikkat çekiciydi.

2003-2004 seçim döneminde, Putin yelkenleri suya indirdi ve sonrasında yolsuzlukla mücadele, ekonomik sistemi temizleme ve süper zenginleri sıkıştırma vaatleriyle bir anti-oligarşik duyarlılık dalgası sürdürdü. Bu kampanyanın parçası olarak, Khodorkosvky hapse konuldu. 2007-2008 kampanya sezonu, Kremlin yanlısı sadıkların reklamını yaptığı fenomen olarak, Rusya’nın yeniden bulunan jeopolitik büyüklüğünü ve ‘diz çökmüş olarak ayakta duruşunu’ tüm merkezde topladı. Yoğun anti-Batı isterisini yürütme; Amerika Birleşik Devletleri destekli bir renkli devrimi ve jeopolitik kuşatma tehlikelerini ifade etmekteydi. Bu durum, yıllardır Putinizm olarak geleneksel şekilde terimleşmiş ideolojik kimliğini nasıl budadığının göstergesidir.

Gerçekler Yüzleştiriyor

Ancak Putin, düşünsel cazipliğinin dışına çıktı. Kolay kırılabilen politik sistemine akmak için değerli birtakım yeni fikirleri vardır. Eski vaatleri Rusya gerçekliğiyle parçalandı ve yenilerine ihtiyacı var. Bu Putin’in kendi gücüne en büyük meydan okumasıyla yüzleşmesinin sebeplerinden biridir.

Toprak bütünlüğünü restore vaadi, bir bumerang misali Putin’e geri dönüyor. Putin bir vatansever kargaşa ve ‘Kafkasya için ölme’ye hazır olma dalgasında bir güç haline gelirken, şimdi vatandaşların %62 çoğunluğu ‘Kafkasları beslemeyi durdurun’ sloganını destekliyorlar. Putin’in oligarşi yöneticileriyle, Potemkin Savaşı, neredeyse 90’lardan kalan tüm süper zenginleri ortaya çıkardı. Ancak sayıları Putin’in kişisel arkadaşları miktarına yükseldi. Moskova, New York’tan 59 ve Beijing’ten 19’a kıyasla, kendisi 79’la milyarder evlerinin küresel listesinin en üstünde yer alıyor. Rusya ekonomisinin Çin ekonomisinden dört kez daha küçük olmasına rağmen, Çin’in 115 milyarderine kıyasla Rusya’nın 101 milyarderi var. Rusya’da bu bazıları için bir onur rozetidir, ama çoğu için yolsuz ve adaletsiz Rus ekonomik sistemine nasıl eğilinildiğinin başka bir göstergesidir.

Rusya’nın büyüklüğünün, ekonomik krizler zamanında övünülmesi daha zordur. Elverişli karabasan Bush’tan uzak Obama varken, Amerikalıları her şeyden sorumlu tutmak oldukça zordur. Zaten Putin sisteminin işlevselliği yolsuzluğun üst seviyelerine, güvensiz iş çevresine ve çok sayıda devlet mallarını kötüye kullanmalarına dayanarak, Batı jeopolitik entrikasından daha dikkat çekicidir.

Putin’in diğer vaatleri de gerçeklikten kopuktu. ’Dikey güç’ bir yalana döndü. ’Hukuk diktatörlüğü’, Rusya’nın 90’larda dünyadaki yerinden 2004-2011 arası yıllarda 143. Uluslararası Yolsuzluğun Şeffaflık İdrakı Endeksi’ne düşmesiyle, artan yolsuzluğa dönüştü.

Putin halkla ilişkiler marifetleri ve yenilediği maço tavrı fikirlerini tasarlamaya çalıştı. Son iki yılda, bir avda çıplak göğüslü Putin pozuyla, dalış sırasında su altı Bizans Testi’si keşfiyle ya da ‘Blueberry Hills’ şarkısını söylemesiyle ilgili youtube videoları ve fotoğrafları, halk kimliğini suya düşürdü. Bu tarz olarak ‘cool’, ama memnuniyetten yoksundur. Halbuki eski kariyerinde savaş jetleri ve tanklarındaki Putin’in tavrı, yaşlı ve hasta Yeltsin’e karşıt, yaşama gücü ve enerjisini sergileme amacına hizmet etti, şimdi ise Putin’in tavrı onu, ya sıkıcı insanlara benzemeye ya da şu an ve gelecekte yapılası eğlenceli şeyleri araştırmaya itiyor.

Medvedev Putin’in Ayağını Nasıl Kaydırdı?

Bu durum bazı zamanlar için apaçık ortadaydı, ama Dmitry Medvedev, yolsuzlukla mücadeleye ve modern ekonomik ve politik sisteme ihtiyacı konu alan gürlemesiyle; gerçek, başkan ve idealist temellerle çevrili olmayı rol edindiği sürece hoş görülebilir. Medvedev’in bir tarafa değinmesiyle, Putin’in idealist boşluğu eskisinden daha belirgin oldu. Hala yanlıştır ki (Putin için), Medvedev’in başkanlığı, modern ülke ve yolsuzlukla mücadeleye gereksinimi göz önüne alan hükümetle karşılaştırıldığında Putin’in onaylanmayışındaki beklentilerin engellerini artıran bir rol oynuyor.

Putin eskiye nazaran daha zayıf olsa bile, zayıf sayılmaz. En son seçim kampanyası oldukça başarılıydı. Kendi oyununu kurduğu büyük halk toplantılarında daha iyi oynadığından, muhalefeti şaşırtmayı becerdi. Kampanyası; 90’ların karasızlığına dönüş korkusunu, bazı anti Amerikanizm ve ‘renkli devrimler’ korkularını ilginçleştirmesi, daha fazla sosyal harcama vaatleri, ’Putin’den başka kim olabilir?’ gibi sanatsal soru ve ‘Hoşçakal Lenin’de oynayan ünlü bir Rus artist olan Chulpan Khamatova ya da Rus Patriği, Kirill gibi halk kişilerinden kısa dönem steroid halk desteklerini katmayı aşılaması için tasarlandı.

Kampanyanın bu bileşimlerinden hiçbiri Putin’in temsil ettiği bir hikâyeye uymuyor, ama görülen o ki kısa dönemde işe yarıyor. Savunmada karşıtlığı uygularken, seçmenle ilgili özünü canlandırmayı da başardı. Henüz, steroidler kısa dönemli performansı yükseltir, ama uzun zamanda varlığını tehlikeye sokabilir. Kısaca, Putin’in kişisel gücünden daha az konu alınan Putinizmi gizlemek kendisi için çok daha zor olacaktır.

 

Türkçeye Elif Tokatlı tarafından tercüme edilen bu yazı, Nicu Popescu tarafından yazılmış olup (European Council on Foreign Relations’da), 02.03.2012 tarihinde İngilizce olarak yayınlanmıştır. Orijinal metin için bkz: http://blogs.euobserver.com/popescu/2012/02/06/russias-liberal-nationalist-cocktail/, 30.04.2012

ium Gr ; cP?0 hz-


 
  ‘Arap Baharımsı’lığı Döneminde Türkiye-İran İlişkisi   2012-03-19
  "Ortadoğu Bağlamında Türkiye-ABD İlişkileri"   2012-03-12
  "Amerika'nın Büyük Stratejisi Olarak Demokrasi "   2012-03-19
  "Bangladeş'de Anayasa Tartışmalarının Gölgesinde Siyasi Kriz   2012-03-20
  "Çin Pakistan İlişkilerinde Doğu Türkistan"   2012-03-22 00:13:23
  "Avrupa Treni Dönüyor Mu?"   2012-03-20
  "Obama -Dalay Lama Görüşmesinin ABD - Çin - Hindistan İlişkilerine Olası Etkisi"   22.03.2012
  "Özbekistan: 20 Yıllık Yeni Tarih"   22.03.2012
  "ÇATIRDAYAN AVRUPA"   2012-03-20
  "Cem Özdemir'e "Yeşil" Iışık (Mı?)"   2012-03-20
 
Ana Sayfa Hakkımızda Haberler Analizler Röportajlar Projeler Duyurular Raporlar Makaleler Yasal Uyarı İletişim
  Soft&Design N.ROGLU