Videolar Linkler RSS Site Haritası
 
 
 
 
Untitled Document
» Konular / Balkanlar/ "Müttefik Arayışında, Makedonya"

Yazarlar
  Mehmet Seyfettin EROL
  Hacked By Er0iN || Yalnızlık sert gelir ...
  Alaeddin YALÇINKAYA
  Hacked By Er0iN || Yalnızlık sert gelir ...
  Elşan İZZETGİL
  Hacked By Er0iN || Yalnızlık sert gelir ...
  Ceren GÜRSELER
  Hacked By Er0iN || Yalnızlık sert gelir ...
  Musa KARADEMİR
  Hacked By Er0iN || Yalnızlık sert gelir ...
  İsmail CİNGÖZ
  Hacked By Er0iN || Yalnızlık sert gelir ...
Diger yazarlar »
  Eklenme Tarihi: 2012-03-22
"Müttefik Arayışında, Makedonya"

Makedonya'da 5 Haziran’da yapılan genel seçimler iktidardaki VMRO-DPMNE'nin zaferiyle sonuçlansa da, parti salt çoğunluğunu sağlayamadı. Makedonya Sosyal Demokrat Birliği (SDSM) liderliğindeki sol koalisyon ise, sandalye sayısını iki katından fazlasına çıkardı. Makedonya Başbakanı, Nikolla Gruevski, bu sefer imaj kaybına uğradı ve daha farklı sorumluluklarla yüz yüze gelmektedir. Gruevski hükümet kurması için azınlık partileriyle koalisyon oluşturması gerekmektedir. Bu durumda %16 oranını kazanan Arnavut partileri ile birlikte parlamentoya girmesi uygun görülmektedir. Bahsedilen koalisyon sağlansa bile VMRO-DPMNE, gelecekte bu yapı ile nasıl idare edeceğini şimdiden düşünmesi lazım. Arnavut partileri %16 bir oy oran sonucu ile genel seçimlerden çıkmıştır ama bu seferki seçimlerde ciddi kayba uğramışlardır. Bu durum, Makedonya’da yaşayan Arnavut halkının temsil eden siyasi elitlere karşı güvenin azalmasına işaret etmektedir. VMRO-DPMNE ile Arnavut partileri arasında pazarlıklar etmeleri beklenmektedir. 2012 yılında Makedonya’da yapılacak nüfus sayımında Arnavut partilerin beklentileri olacaktır. Bu yüzden de Gruevski hükümeti Arnavut partileri ile nasıl bir “simbyoz” (beraber bir arada yaşamak) şekli formüle edeceği güncel bir sorun olmaktadır.

Bu sorunun yanında geçmişten gelen ve henüz bir çözüme kavuşamayan Makedonya’nın AB’ye katılım sürecin belirsizliğidir. Makedonya’nın AB’ye entegre olmamasının en büyük engeli Yunanistan’ın 18 yıldır isme karşı gelmesi/kabul etmemesi. AB üyesi olarak, Atina Üsküp’ü veto etmektedir. Yunanistan’da Makedon kimliğinin ve kültürünün korunması ve geliştirilmesi için mücadele veren birçok örgüt bulunuyor: Gökkuşağı, Yunanistan Makedon Hakları Hareketi, Makedon Balkan Refahı Hareketi. Bu örgütler Yunanistan’daki Makedon azınlığın tanınmasını ve azınlık haklarının korunmasını talep ediyor. Makedon eylemciler, özerklik ya da ayrılma gibi hassas konuları dile getirmemektedir. Buna rağmen, Kasım Yunan  hükümeti, “Üsküp, AB kararlarının oybirliği ile alındığını iyi bilmeli”, süreklidile getirmektedir.

Bu tabloya dinamizm katan yeni gelişmeleri ekleyince Makedonya’nın girdiği sürecin muğlaklığını daha da artırmaktadır. Böylece, 6 Haziran’da Slovenya’da yapılan bir konferansta Bulgaristan Cumhurbaşkanı, Georgi Parvanov, Atina-Üsküp arasındaki soruna “arabulucu” rol oynayacağını açıkça söylemiştir. 

Balkanlar’da bölgesel rol oynamasına ilişkin epeyce uğraşan Bulgaristan, Makedonya-Yunanistan ilişkilerine böyle katılmasıyla kendi dış siyasetini şekillendirmesine yorumlanabilir. En önemlisi de, Bulgaristan faktörü bu soruna dâhil olunarak yapıcı olması beklenirken daha farklı bir tutum sergilemiştir. Sofya, Yunanistan tarafını tutarak Makedonya’nın işini daha da zorlaştırmıştır. Üstelik bu gelişme Bulgaristan ve Makedonya Cumhurbaşkanların Sofya’da bir araya geldikten bir hafta sonra olmuştur. Sofya Makedonya’ya karşı tutumunu sık sık göstermiştir ama Cumhurbaşkanı düzeyinde bu konu ilk defa sergilenmektedir. 

Bulgaristan’ın Makedonya aleyhine bu tutumun sergileme nedenine gelince tarihe bakmak faydalı olacaktır. Böylece, Balkan Savaşları sonrasında (1912-1913) Makedonya; Sırbistan, Bulgaristan ve Yunanistan arasında paylaşıldı; öyle ki Makedonya diye bir ülke haritadan silindi. Bu üç ülke tarafından ilhak edilen bölgelere sırasıyla “Vardar Makedonya’sı”, “Pirin Makedonya’sı” ve “Ege Makedonya’sı” adları verildi. Bu yüzden Pirin Makedonyası Bulgaristan’a göre Makedonya’nın toprak iddialarına yol açabilir. Yunanistan ve Bulgaristan, Makedonya’da yaşayan insanların etnik kimliğini tanımamaktadır. Makedonya ismi üzerinde duran Bulgaristan Cumhurbaşkanı, Pirin bölgesinde yaşayan nüfusun endişelerini de ortaya atmıştır. Bu derecede önemli olan bu konu Bulgaristan’ın milli sorunu olarak adlandırılabilir. Bu yüzden de Sofya’nın dış politikasında yeni gelişmeler başka bir uluslar arası aktörün profilini çizmektedir. Bulgaristan’ın diplomasisi bölgede başka alanlara genişlenerek milli çıkarlar doğrultusunda daha aktif görünmektedir. Öteki taraftan da, Bulgaristan’ın bu soruna karşı daha yeni politikasını açıklaması, gelecekteki gelişmelere karşı atacağı adımların çok belirli olmadığını söyleyebiliriz. Bulgaristan da Yunanistan gibi, hem AB hem de NATO üyesi olmasıyla her iki örgütte de veto hakkına sahip olduğunu unutmamak gerekir. Böylece Bulgaristan faktörünü Üsküp’e etkisini değerlendirdiğimizde, Makedonya’nın Avro-Atlantik bünyelerine entegre olması bir defa daha tehlikede bulunmaktadır.

Neticede milli kimliğinden, AB ve NATO perspektiflerinden mahrum edilen bir Makedonya kolayca etnik kaosa sürüklenebilir. Bu kaos ise, ülkenin nasıl tehlikeli bir coğrafyada bulunduğunu ekleyerek, Balkanlarda yeni bir milliyetçi patlama yaratabileceği söylemek yanlış değildir.

 
Erjada Progonati
 
  "İran'ın Nükleer Amacı ve Amerikan Kimliği"   2012-03-01
  "Apocalyptic (kıyametçi) Terörizm ve Aum Shinrinkyo"   2012-04-16
  "KRİZLER ve 'ÇEVRELEME'"   2012-03-07
  "Asya-Pasifik Bölgesinde Deniz Yollarının Artan Önemi ve Güney Çin Denizinde Vietnam - Çin Gerginliği"   20.03.2012
  "ASEAN Bölgesel Forumu Toplantısı ve Güneydoğu Asya'da Yeniden "Pax-Americana Sendromu"   2012-03-20
  "Güney Çin Denizinde Yükselen Kriz Bağlamında Asya Pasifik Bölgesinin Güvenliği"   2012-03-20
  "Çin - Pakistan İlişkilerinde Gwadar Limanı ve Bölgesel Gelişmelere Etkileri"   2012-03-20
  "Hindistan Donanması Doğu Komutanlığı'nın Etkinliğini Artırıyor"   2012-03-20
  "ÇHC XXI Yüzyılın Süper Gücü Olacak"   2012-04-04
  "Avrupa'da Sağ Popülizm Tehlikesi..."   2012-03-20
 
Ana Sayfa Hakkımızda Haberler Analizler Röportajlar Projeler Duyurular Raporlar Makaleler Yasal Uyarı İletişim
  Soft&Design N.ROGLU