Videolar Linkler RSS Site Haritası
 
 
 
 
Untitled Document
» Konular / Türkiye/ "Kıbrıs Rum Devlet Başkanı Hıristofyas’ın Kıbrıs Maskesi"

Yazarlar
  Mehmet Seyfettin EROL
  Hacked By Er0iN || Yalnızlık sert gelir ...
  Alaeddin YALÇINKAYA
  Hacked By Er0iN || Yalnızlık sert gelir ...
  Elşan İZZETGİL
  Hacked By Er0iN || Yalnızlık sert gelir ...
  Ceren GÜRSELER
  Hacked By Er0iN || Yalnızlık sert gelir ...
  Musa KARADEMİR
  Hacked By Er0iN || Yalnızlık sert gelir ...
  İsmail CİNGÖZ
  Hacked By Er0iN || Yalnızlık sert gelir ...
Diger yazarlar »
  Eklenme Tarihi: 2012-04-05
"Kıbrıs Rum Devlet Başkanı Hıristofyas’ın Kıbrıs Maskesi"

Yakın dönem uluslararası münasebetlerin, (genelde Kıbrıs Rum tarafından kaynaklanan sebeplerden dolayı), en sorunlu coğrafyalarından biri olagelen Kıbrıs’ta, Dimitris Hristofyas’ın yeni Rum Cumhurbaşkanı seçilmesiyle çözüm konusunda bir takım yeni umutların ortaya çıkabileceği çeşitli mahfillerde dillendirilmeye başlanmıştır.

Geçtiğimiz hafta gerek yurt içi ve gerekse de yurtdışı yazılı ve sözlü medyada yeni çözüm umutlarıyla ilgili ayağı pek te yere basmayan pek çok iddia ve analizler gündeme gelmiştir. Yeni umutlar ve çözümler vaadeden bu analizler: Hristofyas’ın takındığı tavır; partisinin takip ettiği çizgi ve tarihi ve günümüz şartlarına karşı oluşturduğu tezat nedeniyle tatmin edici olmaktan olduça uzaktır. Biz, aşağıda, bilgi ve belge ışığında ortaya koyacağımız fikir ve kanaatler sebebiyle, önümüzdeki Kıbrıs sürecini ‘yeni bir dönem’ olmaktan ziyade eskiye dönüşü ifade eden ‘Makaryos devri anlayışına geri dönüş’ ya da ‘maskeli diplomasiye’ rücu olarak değerlendirmenin daha doğru olacağını ortaya koymaya çalışacağız.

Öncelikle, tarihi açıdan konuyu incelersek, Hristofyas’ın henüz Cumhurbaşkanı olmadan önce Kıbrıs’la ilgili çözüm konusunda ifade ettiği düşünce ve strateji anlayışının Kıbrıs Rumları’nın ilk Cumhurbaşkanı olan Başpiskopos Makaryos’la büyük benzerlik gösterdiğini ortaya koymak lazımdır. Nitekim, Hristofyas’ın 24 Mart’ta CNN TÜRK’e verdiği mülakat Kıbrıs konusunda vardığı en son düşüncelerini ortaya koyması bakımından oldukça manidardır. Bahsi geçen mülakatta Hristofyas özetle: Kıbrıs’ta taksimin felaket olacağı, Türkiye’nin Kıbrıs’tan askerini geri çekmesinin gerektiği (zira, Hristofyas’a göre Türk askerinin adada bulunması Kıbrıs’ın toprak bütünlüğünü ihlal etmektedir), Annan Planı’na karşı olduğu ve 50 binin haricindeki Türk göçmenlerin bulundukları yerden eski mekanlarına gönderilmeleri gibi temel parametrelerini saymıştır. Halbuki, yeni gibi ortaya sürdüğü bu politika çizgisi Makaryos’un Kıbrıs Barış Harekatından sonra takip ettiği ‘maskeli diplomasi’ye dönüş sinyalinden başka bir şey değildir.

Makaryos dönemi Kıbrıs politikasını mercek altına almak gerekirse, bunu genel hatları itibariyle ve kısaca, Kıbrıs Türk Barış Harekatı öncesi ve sonrası olarak iki ana döneme ayırmak mümküdür. Önce Heybeliada Ruhban Okulunda ve sonra da Atina Üniversitesi Teoloji Fakültesinde tahsil gördükten sonra 1946 yılında Kıbrıs’a papaz olarak atanan Makaryos, gençlik dönemlerinde Megalo idea (büyük Yunanistan) ve enosis (Yunanistan’la birleşme) gibi fikirlerinin ateşli savunucusu olmuştu. Bu fikirleri, Makaryos’u önce Başpiskoposluğa, 1960 yılında ise Birleşik Kıbrıs’ın Cumhurbaşkanlığı’na taşımıştı. Bu konumu aynı zamanda Makaryos’a ilk dönem politikasının esası olan güç ve kuvvet kullanarak Türkleri imha etmek, göçe zorlamak ya da zorla asimile etmek suretiyle enosisi gerçekleştirme imkanını kullanma fırsatını verdi. 1963, 64 ve 67 yıllarında meydana gelen kanlı Rum saldırıları ve katliamlar bu politikanın sonucunda vuku bulmuştur. Ancak, 1974’ de Barış Harekatıyla gelen Osmanlı tokadı Rumların aklını başına getirmeye yetmişti. Aynı zamanda Yunan cuntasından da tekme yiyerek Kıbrıs’tan kaçmak zorunda kalan Makaryos ancak 1974 Kasım ayında adaya geri dönebilmişti.

İncelemesini yaptığımız binlerce arşiv belgesinin serahatle ortaya koyduğu gibi, bu ikinci dönem Makaryos için yeni Rum politikasının başlangıcı olmuştu. Artık, cebir ve kuvvet yoluyla enosisi gerçekleştiremeyeceğini anlayan Makaryos, bu nihai hedefine ‘soft power’ tekniklerini kulanarak, hedefini zamana yayarak ve uluslararası desteğin (o zamananlarda AET şimdi ise AB desteği) arkasında olduğu diplomasi yoluyla erişmeye çalışacaktı. Makaryos’a göre, Rumların güç ve kuvvet denkleminde Türkler’e oranla daha zayıf durumda olmaları sebebiyle dış politikada değişikliğe gitmek elzemdi. Türk kesimine ekonomik abluka uygulamak ve arkasında uluslararası desteğin olduğu diplomasiye başvurmak gibi bir dizi soft power araçlarıyla zaman içerisinde çoğunluk olan Rumlar, azınlık olan Türkleri asimile edebilecekti. Bu uzun zamanı gerektirecek bir stratejiydi ve böyle bir stratejinin uygulama zemini de iki toplumun bir arada bulunacağı ve yukarıda Hristofyas tarafından tekrar edilen parametreler çerçevesinde oluşabilecekti. Bütün bunlar Hristofyas’ın bu parametreler üzerinde neden bu kadar ısracı olduğunu ortaya koymaktadır.

Sonuç olarak, birçok yabancı ve bazı yerli yazarların, çoğunlukla da bilmeyerek, dillendirdikleri yeni dönem Rum politikasının arka planı budur. Bu strateji aynı zamanda Kıbrıs’ta çözüm adına Rumların asıl niyeletlerini gizleyen eski usul maskeli Rum siyasetine rücu etmek değil midir?

Not: Bu yazı eski olup Rauf Denktaş'ın vefatı dolayısıyla Tekrar yayınlanmıştır.

 

Prof Dr Mustafa Sıtkı Bilgin

TESAM Başkanı ve Yıldırım Beyazıt Üniv SBF Öğretim üyesi

 
  ‘Arap Baharımsı’lığı Döneminde Türkiye-İran İlişkisi   2012-03-19
  "Ortadoğu Bağlamında Türkiye-ABD İlişkileri"   2012-03-12
  "Amerika'nın Büyük Stratejisi Olarak Demokrasi "   2012-03-19
  "Bangladeş'de Anayasa Tartışmalarının Gölgesinde Siyasi Kriz   2012-03-20
  "Çin Pakistan İlişkilerinde Doğu Türkistan"   2012-03-22 00:13:23
  "Avrupa Treni Dönüyor Mu?"   2012-03-20
  "Obama -Dalay Lama Görüşmesinin ABD - Çin - Hindistan İlişkilerine Olası Etkisi"   22.03.2012
  "Özbekistan: 20 Yıllık Yeni Tarih"   22.03.2012
  "ÇATIRDAYAN AVRUPA"   2012-03-20
  "Cem Özdemir'e "Yeşil" Iışık (Mı?)"   2012-03-20
 
Ana Sayfa Hakkımızda Haberler Analizler Röportajlar Projeler Duyurular Raporlar Makaleler Yasal Uyarı İletişim
  Soft&Design N.ROGLU