Videolar Linkler RSS Site Haritası
 
 
 
 
Untitled Document
» Konular / Türkistan/ "Rusya'nın Askeri Üsleri Tehdit Altında Mı?"

Yazarlar
  Mehmet Seyfettin EROL
  Hacked By Er0iN || Yalnızlık sert gelir ...
  Alaeddin YALÇINKAYA
  Hacked By Er0iN || Yalnızlık sert gelir ...
  Elşan İZZETGİL
  Hacked By Er0iN || Yalnızlık sert gelir ...
  Ceren GÜRSELER
  Hacked By Er0iN || Yalnızlık sert gelir ...
  Musa KARADEMİR
  Hacked By Er0iN || Yalnızlık sert gelir ...
  İsmail CİNGÖZ
  Hacked By Er0iN || Yalnızlık sert gelir ...
Diger yazarlar »
  Eklenme Tarihi: 2012-04-05 12:32:31
"Rusya'nın Askeri Üsleri Tehdit Altında Mı?"

Geçen hafta, aynı anda Bağımsız Devletler Topluluğuna üye ülkelerden - Azerbaycan, Kırgızistan ve Tacikistan - kendi topraklarında Rus askeri varlığını sorguladı. Ülke yönetimlerinin eşzamanlı resmi açıklamaları, bu ülkelerdeki Rus askeri üslerinin geleceğine yönelik durumuna yeniden bakmayı gerektirdi.  

Azerbaycan

İlk uyarı işareti Azerbaycan'dan geldi. Rusya tarafından kiralanan benzersiz askeri tesis - Gabala radar istasyonu olduğunu hatırlatalım. 2012 yılında, sözleşmenin süresi dolacak ve Rusya daha önce üssün kirasını 2025 yılına kadar uzatmak istediğini bildirdi ve bu konuda Azerbaycan yönetimi ile görüşmelere başladı.

Bu görüşmelerle ilgili medyadaki haberlere ve resmi raporlara rağmen, iki tarafı da tatmin edecek sonuca ulaşılamadığı son altı ayın çelişkili haberlerinden anlaşılmaktadır. İlk önce, Azerbaycan yılda 7 milyon dolar kira parasının çok az olduğunu ve onun artışını talep edeceğini açıkladı. Sonra kira bedelinin 15 milyon dolara çıkarılacağına dair haberler geldi. Takiben, Azerbaycan’ın çevre korumacıları Gabala üssünün çevredeki ciddi zararın nedeni olduğunu iddia ettikten sonra,  talepler 100 milyon dolara arttı. Buna karşılık, Rus tarafı radar istasyonunu tamamen modernize edeceğini, tesis alanını daha da sınırlayacağını ve bu nedenle kira ödeme bedelinin düşürülmesi gerektiğini açıklamıştır. Ve şimdi, Rusya’nın Savunma Bakanlığı'ndaki haber kaynağına göre, Azerbaycan, radar tesisinin kirası için yılda 300 milyon dolar istediğini açıklamıştır. Rusya Federasyonu’nun Savunma Bakanlığı ikili görüşmelerin yapıcı şekilde devam edildiğini ifade ederek, hiçbir yorumda bulunmamıştır.

Kırgızistan

Azerbaycan ile birlikte, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Atambayev Rusya’dan askeri üs için ödeme talebinde bulundu, aksi takdirde ülkesindeki Rus askeri üslerini kapatacağını açıkladı. Moskova'ya yaptığı son ziyareti sırasında, Atambayev, Dimitri Medvedev’e Rusya’nın Kant askeri üssün kirası için 15 milyon dolar borcu olduğunu hatırlattı ve bu bilgiler karşısında açıkça şaşırtılan Medvedev, borcun derhal kapatılmasını yönünde Maliye Bakanına emir verdi.

Bundan sonra, Kırgız Cumhurbaşkanı “Moskova’nın Ekosu” radyosunda Rus tarafını sadece kiranın ödenmemesi için değil, aynı zamanda diğer anlaşmaların başarısızlığı için de suçladı. Atambayev “Rus generallerin cebine hizmet eden” askeri üssünü doğrudan kapatmakla tehdit etti.

Ancak durum aniden değişti - Rus hükümeti ve resmi Bişkek tarafından yapılan açıklamada Rusya'nın 2008-2011 yıllarını kapsayan askeri üssün kira bedelini ödediği belirtildi.

Alpha/Tacikistan


Yakın zamanda, Tacikistan’ın Moskova Büyükelçisi Abdulmajid Dostiev, ülkesindeki Rus askeri üslerinin konuşlandırılmasının geleceği hakkında net bir açıklama yaptı. Dostiev "Dünyada bugün, hiçbir ülke kendi toprak parçasını bedava vermez. Bu nedenle askeri üs bedeli olarak Rus hükümetinin 300 milyon dolar ödeme ya da bir askeri-teknik yardımda bulunması şeklinde talebimiz dikkate alınmalıdır" dedi. Ama aynı zamanda, Abdulmajid Dostiev bu sözleri  "bir elçi olarak değil, sıradan bir Tacikistan vatandaşı olarak " söylediğini ve Tacikistan hükümeti verilecek rakamın az miktarı ile de mutlu olabileceğini ekledi.
Duşanbe, Kulob ve Kurgan-Tube’de, Rus askeri birimleri mevcut bulunmaktadır. Rusya-Tacikistan işbirliği sözleşmesine göre Rus askeri üslerinin süresi 2012 yılının ilk çeyreğinde sona erecek olan bu anlaşmayı 49 yıla daha uzatmak için yoğun müzakereler Rusya tarafından halen devam etmektedir.

Alpha

Yukarıdaki ifadelerin eşzamanlığı ve bu ülkelerdeki Rus askeri üslerinin bulunması  ABD’nin çıkarlarına ters düşmesi nedeniyle bölge hükümetlerinin taleplerinin ortaya çıkması dikkat çekicidir. Yani, Gabala radar tesisi Hint Okyanusuna kadar ve tamamen İran’ı kapsayan geniş alanda füzelerin fırlatılmasını kontrol etmeye olanak sağlamaktadır. Rus askerlerin çekilmesi durumunda, radar tesisi NATO’nun kontrolüne girecek. Böylece Rusya’nın Azerbaycan'daki askeri varlığı sona erecek ve potansiyel Karabağ savaşındaki etkin aracını kaybedecek. 

Aslında, Rusya Federasyonu Kırgızistan ve Tacikistan'daki Rus askeri üslerinin yardımı ile Orta Asya bölgesini kontrol edebilmektedir. Afganistan'daki durum şiddetlenirse, bölge ülkeleri ve Rusya’nın kendisi kaos içine dahil olma tehdidiyle karşı karşıya kalacak. Rusya’nın eski Sovyet cumhuriyetlerindeki askeri varlığı kaosun uzak sınırlara itilmesine neden olacaktır.

Bununla birlikte, Rusya’nın Azerbaycan’a yönelik etkin baskı “kaldıraçlarının” olmadığını, ancak Tacikistan ve Kırgızistan’ın Moskova’ya büyük ölçüde bağımlı olduğunu belirtmek gerekir. Buna rağmen, Rahman ve Atambayev son zamanlarda sıkça “dişlerini” göstermektedirler. Bildiğimiz gibi, zayıf ekonomileri olan devletlerin arkasında güçlü bir destek olmadan, böyle bir gösteriye cesaret edeceğini hayal etmek zor. Yani, bu gelişmeler ABD’nin bölge liderleri ile yaptığı aktif müzakerelerin sonucu olduğunu varsayabiliriz. Diğer taraftan bölgenin liderleri de askeri üslerin “büyük oyuncular” için nasıl bir stratejik önem kazandığının farkındadırlar, bundan dolayı “siyasi ve mali” kazançlar elde edebilmek amacıyla üsler üzerinden “pazarlık” yapmaktadırlar. Aynı zamanda, bölgesel yönetimler askeri üslerin iktidarı değiştirebilecek potansiyele sahip olduğunu aklında tutmalıdırlar. Sonuç olarak, hiçbir zaman olmadığı gibi, bölgesel politikada üslerin öneminin arttığını söyleyebiliriz ve bundan dolayı üslerle ilgili gelişmelerin nasıl bir çizgi izleyeceğini takip etmeye devam edeceğiz.        

 

Kanat Ydyrys

 06.03.2012                     

 
  "İran'ın Nükleer Amacı ve Amerikan Kimliği"   2012-03-01
  "Apocalyptic (kıyametçi) Terörizm ve Aum Shinrinkyo"   2012-04-16
  "KRİZLER ve 'ÇEVRELEME'"   2012-03-07
  "Asya-Pasifik Bölgesinde Deniz Yollarının Artan Önemi ve Güney Çin Denizinde Vietnam - Çin Gerginliği"   20.03.2012
  "ASEAN Bölgesel Forumu Toplantısı ve Güneydoğu Asya'da Yeniden "Pax-Americana Sendromu"   2012-03-20
  "Güney Çin Denizinde Yükselen Kriz Bağlamında Asya Pasifik Bölgesinin Güvenliği"   2012-03-20
  "Çin - Pakistan İlişkilerinde Gwadar Limanı ve Bölgesel Gelişmelere Etkileri"   2012-03-20
  "Hindistan Donanması Doğu Komutanlığı'nın Etkinliğini Artırıyor"   2012-03-20
  "ÇHC XXI Yüzyılın Süper Gücü Olacak"   2012-04-04
  "Avrupa'da Sağ Popülizm Tehlikesi..."   2012-03-20
 
Ana Sayfa Hakkımızda Haberler Analizler Röportajlar Projeler Duyurular Raporlar Makaleler Yasal Uyarı İletişim
  Soft&Design N.ROGLU