Videolar Linkler RSS Site Haritası
 
 
 
 
Untitled Document
» Konular / Avrupa/ "Hür Demokratlarda Bir Vietnamlı"

Yazarlar
  Mehmet Seyfettin EROL
  Hacked By Er0iN || Yalnızlık sert gelir ...
  Alaeddin YALÇINKAYA
  Hacked By Er0iN || Yalnızlık sert gelir ...
  Elşan İZZETGİL
  Hacked By Er0iN || Yalnızlık sert gelir ...
  Ceren GÜRSELER
  Hacked By Er0iN || Yalnızlık sert gelir ...
  Musa KARADEMİR
  Hacked By Er0iN || Yalnızlık sert gelir ...
  İsmail CİNGÖZ
  Hacked By Er0iN || Yalnızlık sert gelir ...
Diger yazarlar »
  Eklenme Tarihi: 2012-03-20
"Hür Demokratlarda Bir Vietnamlı"

Almanya’da ‘Süper Seçim Yılı’ olarak adlandırılan 2011 yılı, eyalet seçimleri ile devam ederken kurulan koalisyonlar ve partilerin aldığı oylar 2013 yılında gerçekleştirilecek genel seçimler için önemli ipuçları veriyor. Öyle ki kimi eyaletlerde alınan sonuçlar Alman siyasi tarihindeki ‘ilk’leri oluşturuyor. Eyalet seçimleri sürecinde Yeşiller Partisi’nin yükselişi açık bir şekilde gözler önüne serilirken Hür Demokrat Parti’nin koalisyonlarda güç kaybetmesi de gözlerden kaçmıyor.

Hür Demokrat Parti (Liberaller) Alman siyasi tarihinde koalisyonlarda her daim mevcut olan bir siyasi parti. Genellikle anahtar parti konumunda olan ve koalisyon hükümetlerinde hem sağ hem de sol iktidarlarla yer almış bulunan Hür Demokrat Parti 2011 yılı eyalet seçimi döneminde oldukça virajlı yollardan geçiyor. Daha önce yaşamış olduğu seçim dönemlerine oranla iniş çıkışlı bir süreç yaşayan partinin yeni genel başkanı ile önümüzdeki dönemlerde siyasi arenada sağlayacağı etki büyük bir merak konusu.

11 Aralık 1948 tarihinde kurulan Hür Demokrat Parti’nin ilk başkanı aynı zamanda Almanya’nın da ilk cumhurbaşkanı olan Theodor Heuss’dur. Parti 1980'lerden bu yana tüm federal seçim kampanyalarında, Hıristiyan Demokratlar ve Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi gibi Almanya’nın ana muhafazakâr partilerinin yanında, ayrıca Sosyal Demokratlarla birlikte yer almıştır. 1990 yılında Almanya'nın birleşmesinin ardından parti, Doğu Almanya’da bir grup liberalin oluşturduğu Özgür Demokratlar Birliği ve Almanya Liberal Demokrat Parti ile birleşmiştir. Helmut Kohl hükümeti zamanında küçük ortak olarak federal hükümette yer almıştır. Bu dönemde Hür Demokrat Parti’den Hans-Dietrich Genscher ve Klaus Kinckel dışişleri bakanı olarak görev yapmıştır. Bugün Almanya Dışişleri bakanı olan Guido Westerwelle de Hür Demokrat Parti’nin eski genel başkanı idi. Bu çerçeveAlmanya’da şu geleneğin devam ettiğini söyleyebiliriz: Koalisyon hükümeti olan Hür Demokrat Parti’ye dışişleri bakanlığı verilmektedir.

2005 yılında yapılan genel seçimlerde Hür Demokrat Parti yapılan kamuoyu yoklamalarının aksine beklenmeyen bir gelişme göstererek oyların % 9.8’ine sahip olmuştur. Yine 27 Eylül 2009 tarihinde gerçekleştirilen parlamento seçimlerinde liberal kökenli Hür Demokrat Parti oylarını ciddi oranda artırmıştır. Hür Demokrat Parti 2005 seçimlerine göre oylarını neredeyse % 50 oranında artırarak %14.6 oranında oy almış ve mecliste 93 sandalyeye sahip olmuştur. Ve ilk defa Türk asıllı bir milletvekili –Serkan Tören- liberaller adına Alman Parlamentosu’na girmiştir. Ancak son eyalet seçimlerinde Saxony-Anhalt, Rhineland-Palatinate, and Baden-Württemberg eyaletlerinde alınan kötü sonuçlar dolayısıyla Parti bir takım sıkıntılar yaşamıştır. Bremen eyaletinde % 5’lik seçim barajının altında kalan Liberaller için artık toparlanma zamanı geldi de geçiyor diyebiliriz.

            Alınan kötü sonuçlar nedeniyle, 1994-2001 yılları arasında partinin genel sekreterliğini yapan ve 2001 yılından beri genel başkanlık görevini yürüten Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle’nin parti başkanlığını bırakması Hür Demokrat Parti’nin yönetim kadrosunda değişikliklere gidilerek hareketli günlerin yaşanmasına sebep oluyor. Öyle ki Hür Demokrat Parti tarihindeki en geç parti genel başkanını seçerek yeni dönemde suların durulmasını bekliyor. 38 yaşındaki Vietnam kökenli Phillip Rösler’in parti başkanı olması aslında Almanya’da artık bazı şeylerin değiştiğine dair önemli bir işaret. 2009 yılının sonbaharında Sağlık Bakanı olmadan önce Aşağı Saksonya Eyaleti Ekonomi Bakanlığı ve Eyalet Başbakan Yardımcılığı görevlerinde bulunan Rösler’in % 95 oranında aldığı destek ile parti başkanlığına gelmesi parti tabanının kendisine karşı duyduğu güveni gösteriyor diyebiliriz. Siyasi gözlemcilerin deyimi ile Guido Westerwelle’nin gitmesi ile parti içinde ‘tek adam şovu’ sona ererken Hür Demokrat Parti artık yere daha sağlam basmaya çalışıyor. Westerwelle’nin özellikle ekonomi konularına odaklanması parti içindeki sol libeal kesimde bir takım rahatsızlıklar yaratmaktaydı.  Hür Demokrat Parti Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Martin Lindner'in Guido Westerwelle'nin Dışişleri Bakanı görevinden azledilmesi konusunu dile getirmesi ortalığı karıştırmıştır. Öyle ki geçtiğimiz ay Stern dergisi için yapılan ankette Guido Westerwelle’nin Dışişleri Bakanı görevine layık görmeyenlerin oranı % 65’e kadar ulaşmıştır. Parti içindeki diğer bir sorun da Philipp Rösler’in Sağlık Bakanlığı’ndan Ekonomi ve Teknoloji Bakanlığı’na geçişi konusunda yaşanan sıkıntılardır. Şu an Alman siyasi arenasında yer alan iki büyük partinin genel başkanlarının biri Türk diğeri de Vietnam asıllı Almanlardır. Bu durum şunu göstermektedir : Almanya göçmenleriyle entegrasyon sürecini başarılı bir şekilde yürütmeye çalışıyor. Her ne kadar Almanya Şansölyesi Angela Merkel çokkültürlülüğün öldüğünü ve özellikle ülkedeki Türklerin Alman toplumuna entegre olmadıklarını ifade etse de şu bir gerçektir ki Almanya’daki göçmenlerin başarısı gün de bün artmaktadır. Ona göre Almanya göçmenlerinin kıymetini bil!

 

Doç. Dr. M. Nail ALKAN

Gazi Üniversitesi

 

 
  ‘Arap Baharımsı’lığı Döneminde Türkiye-İran İlişkisi   2012-03-19
  "Ortadoğu Bağlamında Türkiye-ABD İlişkileri"   2012-03-12
  "Amerika'nın Büyük Stratejisi Olarak Demokrasi "   2012-03-19
  "Bangladeş'de Anayasa Tartışmalarının Gölgesinde Siyasi Kriz   2012-03-20
  "Çin Pakistan İlişkilerinde Doğu Türkistan"   2012-03-22 00:13:23
  "Avrupa Treni Dönüyor Mu?"   2012-03-20
  "Obama -Dalay Lama Görüşmesinin ABD - Çin - Hindistan İlişkilerine Olası Etkisi"   22.03.2012
  "Özbekistan: 20 Yıllık Yeni Tarih"   22.03.2012
  "ÇATIRDAYAN AVRUPA"   2012-03-20
  "Cem Özdemir'e "Yeşil" Iışık (Mı?)"   2012-03-20
 
Ana Sayfa Hakkımızda Haberler Analizler Röportajlar Projeler Duyurular Raporlar Makaleler Yasal Uyarı İletişim
  Soft&Design N.ROGLU